دانستنی های چرم

چرم طبیعی و انواع آن

line

چرم طبیعی از فرآورده های پوست حیوانات بدست می آید و بدلیل نفوذپذیری از هوا و سازگار بودن با هر نوع شرایط آب و هوایی و همچنین کارآیی ، مقاومت بالا،زیبایی و….

از هزاران سال پیش تا کنون در تولید محصولات مختلفی از جمله زین اسب،کیف، کلاه، کفش، پوشاک، مبلمان سازی، تزئینات داخل اتومبیل و … به کار برده می شود.

چرم طبیعی به دو دسته تقسیم می شود :

– چرم سبک : به چرم هایی کفته می شود که از پوست گوسفند، بز و… بدست می آید و بدلیل نازکی و ظرافت غالبا برای تهیه پوشاک و دستکش چرم استفاده می شود.

– چرم سنگین : به چرم هایی گفته میشود که از پوست گاو، گاومیش، شتر و …بدست می آید و بدلیل مقاومت و زیبایی بیشتر برای تهیه کیف ( اداری، مجلسی، جیبی )، کفش و … مورد استفاده قرار میگیرد.

البته چرم های دیگری نیز از پوست بدست می آید از جمله چرم جیر، چرم نوبوک، چرم اشبالت و …

روش تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

line

چرم طبیعی همواره از نرمی و لطافت خاصی برخوردار است در حالیکه چرم مصنوعی چنین نیست.

چرم طبیعی دارای بوی خاصی است که به هیچ عنوان در چرم مصنوعی وجود ندارد.

روی سطح چرم طبیعی دارای خواص ظاهری همچون رگه ها و فرورفتگی های جزئی است که به صورت یکسان و یک شکل نیستند، اما چرم مصنوعی دارای سطحی است که این رگه ها به صورت یکسان و طبق الگویی مشخص در کل سطح آن دیده می شود.

پشت چرم طبیعی دارای حالتی پرز مانند است اما چرم مصنوعی چنین قابلیتی ندارد.

طریقه نگهداری از محصولات چرمی

line

با خرید محصولات چرمی شما به راحتی می توانید چند سال از آن استفاده کنید،اما برای نگهداری بهتر از این محصولات نکاتی وجود دارد که با در نظر گرفتن آنها می توانید طول عمر آنها را بالا ببرید.

همیشه چرم را دور از گردوخاک نگه دارید.

تا حد امکان از واکس و سایر مواد شیمیایی استفاده نکنید.

برای تمیز کردن چرم از یک دستمال نرم مرطوب استفاده کنید.

اگر ماده ای روی چرم ریخته که براحتی پاک نمی شود،از یک اسفنج نرم آغشته به کف صابون یا محلولی از آب و شامپو بچه استفاده کنید.اسفنج آغشته را به آرامی روی سطح چرمی بکشید و لکه را پاک کنید سپس با استفاده از یک دستمال خشک و نرم ،چرم را خشک کنید و آن را در معرض هوای آزاد ،دور از آفتاب و حرارت قرار دهید.

از تماس چرم با حرارت زیاد،نور مستقیم آفتاب،مواد شیمیایی و اجسام برنده جلوگیری کنید.

اگر محصولات چرمی شما خیس یا مرطوب شد آن را در معرض هوای آزاد خشک کنید و از خشک کردن آنها از طریق بخاری و … خودداری کنید.